A A A

Z tym miejscem mamy chyba związany wielki żal, ale nie dotyczący miejsca tylko przeprawy promowej przez rzekę pod Gniewem :). Z powodu długiego postoju nie zdążyliśmy załapać się na zwiedzanie zamku w Kwidzyniu - a to co zobaczyliśmy z zewnątrz i z dziedzińca zapowiadało się bardzo ciekawie.

Tak więc aby i innym wędrowcom podrzucić ten temat i klimat prezentujemy małą galerię z zamku w Kwidzyniu.

Zamek Kwidzyń

Dawny gród Prusów, zajęty przez Krzyżaków w 1233 roku, w tym samym roku otrzymał prawa miejskie. W latach 1285-1587 było siedzibą biskupstwa pomezańskiego. W 1440 roku powstał tu Związek Pruski. Kompleks zamkowo - katedralny kapituły pomezańskiej jest najcenniejszym zabytkiem w Kwidzynie. Skrzydła zamku z wieżami w narożach należały do systemu obronnego.

Wieża główna do dzisiaj dominująca nad całym masywem zamkowym była również dzwonnicą widokową. Atrakcją zamku jest charakterystyczna wieża latrynowa zwana gdaniskiem z 1384 roku. Ustawiono ją ponad 50 m przed zachodnim skrzydłem zamku i połączono z zamkiem długim, pięcioprzęsłowym gankiem. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Zamkowe. Historia Kwidzyna, jego zabytki i malownicze okolice są wystarczającym powodem do przyjazdu nawet dla najbardziej wybrednych turystów. Kwidzyń zamieszkuje ok. 40.000 mieszkańców i jest prężnym ośrodkiem społeczno-gospodarczym. Rozwija się jako miasto przemysłu papierniczego, elektronicznego oraz spożywczego. Miasto dysponuje wieloma miejscami noclegowymi w hotelach i pensjonatach.
Kwidzyńskie Centrum Kultury oraz Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji zapewniają przez cały rok atrakcyjne propozycje dla mieszkańców miasta i dla turystów.

Źródło: polskie zamki gotyckie