n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Norwegia
Norwegia

Artykuły i galerie związane z wyjazdem do NorwegiiNorweskie reminiscencje Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
czwartek, 18 października 2012 00:00

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami cykl galerii o Norwegii kończymy krótkim filmikiem z tego pięknego kraju. Może nie mieliśmy rewelacyjnej pogody, żałujemy - iż zaczęliśmy kręcić ujęcia zbyt późno i tym samym nie ma na filmie wielu ciekawych miejsc. Nie ma też w filmie scen mrożących krew w żyłach więc nieletni też mogą zerknąć. Jest za to piękna pamiątka i dowód, iż z niepełnym dwulatkiem (najmniejszym sierściuchem) można spokojnie wyjechać do tego ciekawego kraju. Cóż pozostało? Po kronice filmowej - zapraszamy na film :). Pamięta to ktoś jeszcze? :). Aaaaaa. .... bylibyśmy zapomnieli. W przyszłym roku przywieziemy dłuższy materiał filmowy! O!

Poprawiony: wtorek, 13 sierpnia 2013 20:58
 
Norweskie Tany Tany :) Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
czwartek, 11 października 2012 19:47

Powoli kończymy wrzucanie na sierściuszą stronę galerii z naszej przygody w Norwegii. Są już wszystkie zdjęcia i na dniach uzupełnimy opisy. Szykujemy także niespodziankę - film zmontowany na tym wyjeździe - Norwegia - jak ją widzieliśmy. Choć żałujemy, iż pomysł kręcenia materiału filmowego wpadł w nasze małe sierściusze głowy dopiero w połowie wyjazdu. A już teraz zapraszamy na przedsmak naszego reżyserskiego dzieła - wielkie tany tany w camperze w wykonaniu naszej gwiazdy estrady - DEVI!

Poprawiony: niedziela, 14 lipca 2013 21:46
 
Koło podbiegunowe Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Kowalewska   
piątek, 28 września 2012 20:19

Koło PodbiegunoweKoło podbiegunowe jest to równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33'39"N na półkuli północnej i 66°33'39"S na półkuli południowej. Na linii koła polarnego słońce znajduje się w ciągu roku 24 h poniżej horyzontu - mamy wtedy noc polarną i 24 h powyżej horyzontu. Mamy wówczas dzień polarny. Zjawisko dnia polarnego oznacza, że słońce nie zachodzi, a zatem jest cały czas widno. W okolicach koła podbiegunowego można je obserwować od około 12 czerwca do 1 lipca.

Poprawiony: sobota, 13 lipca 2013 21:01
Więcej…
 
Droga Troli i Ściana Troli Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Kowalewska   
piątek, 28 września 2012 20:03

Droga TroliTrollstigen - dosłownie Drabina Trolli, to jedno z najbardziej znanych miejsc odwiedzanych przez turystów w Norwegii. Swoją sławę zyskała głównie dzięki trudnościom, jakich przysparza kierowcom: nachylenie około 9%, w sumie 11 serpentyn zakręcających w większości o 180 stopni no i ... niebezpieczeństwo natknięcia się na prawdziwego Trolla;-)! Wszystko to sprawia, że o wypadek tam nie trudno. A kierowcy żartują, że jadąc nią, widzi się tylne numery rejestracyjne własnego auta. My sami byliśmy świadkami stłuczki na jednym węższym odcinku. Mimo wszystko zachęcamy do przejechania się tą drogą, ale uwaga: jest ona czasowo zamykana, przeważnie w okresie listopad - kwiecień i nie można się nią poruszać autem dłuższym niż 12,4 m.

Poprawiony: środa, 10 kwietnia 2013 14:04
Więcej…
 
Geiranger fiord Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Kowalewska   
piątek, 14 września 2012 11:04

Geiranger FiordTurkusowa, krystaliczna woda w Geiranger fiordzie w otoczeniu skalistych szczytów, z których spływają liczne wodospady robi duże  wrażenie na każdym, kto zobaczy to bajkowe miejsce. Nie dziw, że fiord ten jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z tych miejsc w Norwegii, o których powiedziałabym: "musisz to zobaczyć". Sam fiord jest długi na 15 km, ale jego piękna i majestatu nie da się zmierzyć. Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć czegoś więcej polecam popłynięcie statkiem po fiordzie lub rafting rzeką Valldola. Ponadto dla zmotoryzowanych 'doga Troli' (o niej w osobnej relacji) lub 'droga orłów' - czyli najbardziej stromy odcinek trasy nr 63, gdzie droga wije się jedenastoma serpenrtynami na wysokość ponad sześciuset metrów. Na koniec jedna uwaga: jak można się domyślić miejsca te są masowo odwiedzane przez turystów - przypływa ich tu około 600 tysięcy rocznie - więc w sezonie ma co liczyć na samotność i kontemplację piękna przyrody w spokoju.

Poprawiony: sobota, 12 stycznia 2013 22:14
 
Strona 1 z 3
Reklama