n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Newsy Pałac w Zakrzewie
Pałac w Zakrzewie Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
poniedziałek, 21 listopada 2011 13:06

Pałac w Zakrzewie Co prawda była to krótka służbowa wizyta Sierściucha większego, ale Sierściuch nie byłby Sierściuchem gdyby nie wrócił do domu z galerią :). Zapewne właścicielowi należy zawdzięczać (czytaj spory bank), iż pałac w Zakrzewie pięknie odrestaurowano i możemy go dziś podziwiać jak za starych lat. A że jest co podziwiać zobaczycie sami w galerii z pałacu . Gdyby tylko jeszcze lepiej zagospodarować ponad 16h parku to byłoby to idealne miejsce nie tylko dla firm organizujących tam konferencje.

 

Zakrzewo - Wieś na Pojezierzu Gnieźnieńskim, nad Małą Wełną. Leży na skraju Lednickiego Parku Krajobrazowego (utworzony w 1988 r., o pow. ok. 6000 ha). Wieś należała w XVIII w. do rodziny Miastkowskich, następnie Węsierskich herbu Belina, przed 1895 r. przeszła w ręce Chełmickich herbu Jastrzębiec. Hrabia Albin Węsierski wykupił w 1856 r. od rządu pruskiego Ostrów Lednicki, aby zachowć go dla narodu. W lipcu 1996 r. z nieoficjalną dwudniową wizytą przebywała Margaret Thather, b. premier Wielkiej Brytanii. Pałac neorenesansowy, w stylu francuskim z 1867 r. wzniesiony na miejscu starego dworu dla Albina Węsierskiego, przez Ludwika Ballenstaedta (budowniczy z Gniezna, który z architekturą francuską z poł. XVII w. zapoznał się podczas Wystawy Światowej w Paryżu). Korpus główny dwukondygnacyjny, na planie prostokąta. Jedno piętro schowane w dachu mansardowym. Część środkowa trzykondygnacyjna z dwoma bocznymi pawilonami jednokondygnacyjnymi. Środkową część elewacji frontowej zdobią cztery wysokie na 2 kondygnacje kolumny, zakończone jońskimi kapitelami. Ich przedłużeniem na trzeciej kondygnacji są pilastry z rzeźbami motywów dekoracyjnych. Czwarta kondygnacja zaznaczona jest oknem umieszczonym w dolnej części stromego i wysokiego dachu, który zwieńczony jest tarasem ujętym w dwa smukłe kominy. Nad oknem znajduje się kartusz z herbem Belina, a na balustradzie balkonu pierwszego piętra hrabiowska korona Węsierskich.

 

Pałac w Zakrzewie Wewnątrz: okazała sień z herbem Węsierskich Belina, herbami, popiersiami starożytnych bogów, alegoriami pór roku. Zachowała się dawna stolarka, posadzki i bogate sztukaterie. Obok pałacu neogotycka oficyna z 1874 r., zespół zabudowań gospodarczych z XIX w., m.in. eklektyczna gorzelnia ozdobiona basztami i kamiennymi mozaikami. Park krajobrazowy (pow. 16,2 ha) z końca XVIII w. zaprojektowany przez Augustyna Denizota, z bogatym drzewostanem (50 gatunków, m.in. platany, buki, jesiony, topole, miłorząb, aleja kasztanowców), odrestaurowany. Pałac odremontowany w latach 1986-91, stanowi własność Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA w Poznaniu, wykorzystywany jako Centrum Szkolenia. W pałacu na parterze znajdują się obecnie sale reprezentacyjne WBK, a na I i II piętrze część hotelowa Centrum Szkolenia. W dawnej wozowni jest sala wykładowa dla kursantów.
Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2011 19:52
 
Reklama