n w   
large small default

NIEZALEŻNE GÓRY I PODRÓŻE - STRONA DOMOWA SIERŚCIUCHÓW
baner
Jesteś tutaj:   Start Rzecz pisana Cypr
Cypr
Cypr - Sanktuarium Apollina Hylatesa Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
wtorek, 06 września 2016 12:49

Cypr Sanktuarium Apollina HylatesaKontynuujemy naszą sentymentalną już dziś podróż po Cyprze. Tym razem chcemy Was zabrać do Sanktuarium Apollina Hylatesa. Przepiękne miejsce z dala od wielkomiejskiego szumu znakomicie nadające się do rozmyślań i zadawania filozoficznych pytań. Jedyne co to będąc tam latem pamiętajcie o zabraniu ze sobą wody bo marketów w okolicy brak :). Wspomniany Apollo Hylates to bóg lasu, był patronem pobliskiego miasta Kourion. Świątynia wzniesiona została w VII w p.n.e. a następnie kilkukrotnie przebudowana co jednak wg nas nie wpłynęło negatywnie na wrażenia jakich możemy doznać odwiedzając ją.

 
Cypr - Skała Afrodyty Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
piątek, 02 września 2016 12:40

Cypr - Skała AfrodytyPróbowaliśmy i rano i wieczorem i w południe. Czatowaliśmy z każdej strony, że być może ponownie Bogini piękna i urodzaju raczy wyjść ponownie z wody z morskiej piany w tym miejscu. Niestety nie udało się jej zobaczyć. Ale potwierdzamy fakt, iż miejsce położone niedaleko Pafos, do którego prowadzi ładna droga wzdłuż nabrzeża, jest warte odwiedzenia. Zwłaszcza jeżeli uda się trafić jakieś romantyczne wesele w okolicy :). Według legendy, opłynięcie Skały Afrodyty przy blasku księżyca z towarzyszką lub towarzyszem życia zapewnia wieczną młodość i miłość. Zapraszamy do galerii.

Poprawiony: piątek, 02 września 2016 12:51
 
Akamas Peninsual Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
sobota, 26 lipca 2014 12:20

Cypr - Park Narodowy Akamas PeninsualNa wyjazd do Parku Narodowego Akamas Paninsual na Cyprze skusiła nas informacja o możliwości zaobserwowania tam żółwików, których Devi jest wielkim fanem. Co prawda gadów spotkać się nam nie udało ale krajobrazowo miejsce na pewno jest godne polecenia włącznie z kozami wchodzącymi pod koła :). Aby tam dojechać a potem wyjechać piękną widokową drogą przez cypryjskie góry lepsze będzie auto terenowe. Co prawda osobówką też się da ale 4x4 na pewno przyśpieszą czas przejazdu. Jedyne co nas trochę zirytowało to znaczne zaśmiecenie plaży w miejscach gdzie miejscowi robili sobie grila :(. No i może zakopana w piachu martwa krowa nie była na miejscu :). Ale i tak udało nam się znaleźć ustronne miejsce gdzie dzieciaki mogły poszaleć z falami i piachem. Zresztą na pewno dużym atutem plaży jest prawie całkowity brak turystów :). Zapraszamy na ładne widoki :).

Poprawiony: sobota, 26 lipca 2014 12:44
 
Cypr - Kato Pafos Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
niedziela, 29 czerwca 2014 20:08

Cypr - PafosKażdemu pokoleniu wydaje się, że już wszystko zostało odkryte i że nic nowego zdarzyć się nie może. Jakież musiało być zdziwienie robotników pracujących przy rozbudowie niewielkiego nadmorskiego miasteczka kiedy ich oczom zaczął ukazywać się jeden z największych skarbów archeologicznych wyspy. Odkryto wtedy wielkie miasto z czasów rzymskich z pięknie zachowanymi mozaikami. Co prawda pierwsi zaczęli pracować tam archeolodzy z Anglii ale dopiero ekipa polsko-cypryjska dokonała przełomu i niezwykłych odkryć. Polecamy - na prawdę jest tam co oglądać.

Poprawiony: niedziela, 29 czerwca 2014 20:36
Więcej…
 
Cypr Łaźnia Afrodyty Drukuj Email
Wpisany przez Ireneusz Gosztyła   
niedziela, 29 czerwca 2014 18:04

Cypr Łaźnia AfrodytyGeneralnie ciekawie jest zobaczyć sobie miejsce gdzie Afrodyta brała kąpiele przed i ponoć po zabawach ze swoimi licznymi kochankami zwane Łaźnią Afrodyty. Ale nastawcie się, że to bardziej chwyt marketingowy. Jeżeli musicie na Cyprze jechać w to miejsce z daleka i nie planujecie spacerów dzikimi miejscami półwyspu Akamas to lepiej sprawdzić czy w okolicy nie macie miejsca ciekawszego do odwiedzenia. Tak więc miejsce magiczne ale nieproporcjonalne do włożonego wysiłku dojazdu. Współcześnie też nie liczcie na powtórzenie wyczynów Afrodyty :). Mimo wszystko odwiedzających jest sporo a w wodzie kąpać się nie można :).

Poprawiony: niedziela, 29 czerwca 2014 18:17
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2
Reklama